Telefon suya düştüğünde yapılması gerekenler

Günümüzde üst seviye akıllı telefonların 2500 – 3000 TL seviyesine çıktığı ülkemizde, bu değerli akıllı telefonlar suya düşünce neler yapmalı sorusuna en doğru cevapları vermeye çalışacağız.

Akıllı telefonunuzu nasıl koruyorsunuz?

Günümüzde akıllı telefonlara bu kadar fazla paralar ödenebilirken akıllı telefonların korumak için kılıf, ekran koruyucu filmler ve kırılmaz jelatinler ile sadece darbelerden koruyabiliyoruz. Peki ya cep telefonunuz sıvı temasına maruz kaldığınızda? Sizlere bu yazımızda cep telefonunuz sıvı temasına maruz kaldığında YAPMANIZ ve YAPMAMANIZ gerekenleri anlatacağız.

Sıvı temasından sonra YAPILMAMASI gerekenler

Cep telefonunuzun su ile temasından sonra yapılmaması gerekenlerin en başında bilinen en eski ve yanlış yöntem olan kuruma makinası geliyor..  Saç kurutma makinesi telefon içerisinde bulunan mekanik parçalara zarar verdiği gibi, suyu yok etmek yerine cihazın içerisine iyice yayılmasına sebep oluyor. Biraz daha farklı bir yöntem olan kullanıcılarımızın yapmış olduğu yanlışlardan bir diğeri ise süpürge ile içerisine girmiş olan sıvıyı çekmektir. Sıvıyı çekse bile cihazınızın dokunmatiğine ve içerisinde bulunan hassas parçaların çatlamasına sebep olmaktadır. Şimdi ise cep telefonunuz suya düştüğünde veya sıvı temasına maruz kaldığında yapmanız gerekenler;

Sıvı temasından sonra yapılması gerekenler

Telefonunuzu kapatın

İlk olarak yapmanız gereken telefonunuzu kapatmak olacaktır. İçerisine sızan su, telefon açık olduğu taktirde çalışan iç aksamlarda kısa devreye sebep olabilir ve ısı sebebiyle sıvı  içeriye doğru yayılabilir.

Telefonunuzu kurulayın

Cep telefonunuzu sudan çıkartır çıkartmaz temiz bir bez ile nazik bir şekilde kurulayın. Telefonunuzun dış yüzeyini iyice kuruladığınızdan emin olduktan sonra diğer işlemlere geçiş yapabilirsiniz.

Telefonunuzun çıkartabildiğiniz tüm parçalarını çıkartın

Kurulama işleminin ardından cep telefonunuzun üzerinde bulunan parçalar  çıkartılabiliyor ise çıkartın Arka kapak, Batarya, Hafıza kartı, Sim kartı parçalarını  sökün. Cihaz içerisine açarak bir parça   sökme girişiminde bulunmayın! Bilinçsiz bir  müdahale size daha pahalıya patlayacaktır.

Yukarıda saymış oluğumuz bu aşamaları  eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra cihazının bataryasını cihaza takmadan bize göndermeniz. Cihazın gönderimi sırasında cihaz ile birlikte cihaz içerisine temas eden sıvının türü, miktarı ve ne kadar süre sıvı içerisinde kaldığını yazmalısınız. İletişim ve adres bilgilerinizi yazdıktan sonra Aras kargo ile ücretsiz kargo gönderimi yapabilir, dilerseniz farklı bir kargo ile gönderim ücretini karşılayarak ulaştırma işlemini sağlayabilirsiniz. Eğer kendi aracınız ile gelmeyi düşünüyorsanız veya toplu taşıma araçları ile gelecekseniz otobüs hat numaraları ve kalkış güzergahlarını iletişim sayfasından öğrenebilirsiniz.

Kargo gönderimi sırasında ürünün darbelere ve ikinci bir sıvı temasına karşı koyabilmek bir kutu içerisinde muhafaza ederek gönderim sağlayınız. Destek sayfamızda bulunan kargo takip formunu doldurunuz.