iphone hafıza artırma yöntemleri

İphone’unuza hiçbir donanımsal parça takmadan veya yazılım yüklemeden 2GB’a kadar boş alan yaratabilirsiniz desek?.  Nasıl yapacağınızı yazımızda sizler için anlattık. İphone kullanıcılarının ortak sorunu şüphesiz ki yetersiz alan. İphone’larda hafızanın artması cep telefonu fiyatlarını etkilediğinden dolayı kullanıcıların bir çoğu 8, 16 ve 32GB’lık iphoneları kullanıyorlar bundan dolayı yetersiz alan sorunu bir çok iphone kullanıcısının ortak derdi gereksiz olarak düşünülen fotoğrafları silmekten bir süre sonra cep telefonunda kalan tüm fotoğraflar sizin için gerekli ve özel olan fotoğraflarınız kalıyor böyle durumlarda cep telefonunuzun dahili hafızasını 2GB’a kadar artırabilirsiniz.

Peki bu işlem nasıl yapılıyor? Konuyla ilgili yapılacak işlemler sıralı ve görsel destekli bir şekilde takip edebilirsiniz.

Hiçbir dosyayı silmeden iphone’unuzda dahili hafızanızı yaklaşık 2GB’a kadar artırabilmek için yapmanız gereken çok basit birkaç adım mevcut İtunnes üzerinden film kiralama talebinde bulunarak yapabiliyorsunuz görselleri takip ederek iphone’unuzun dahili hafızasını artırabilirsiniz.

İlk olarak iphone’unuzda ne kadar boş alan olduğunu öğrenmek için Ayarlar’a girin daha sonrasında Genel’e tıklayarak açılan ekranda Hakkında’ya tıklayarak dahili depolama hafızanızı kontrol edin bizim 600MB’lık bir boş alanımız varmış bakalım işlem sonrasında toplam boş alanımız ne kadar olacak..

Telefonumuzda kullanılabilir alan 602 MB bakalım yapılacak işlem sonrasında kapasitemiz ne kadar artacak.

İtunnes‘i açın ve sekmesine tıklayın ardından HD Film seçeneği olan bir filme tıklayıp Satın Al veya Kirala butonuna tıklayın. Bu aşamada telefonunuzdan herhangi bir ücret almayacaktır. Butona tıkladıktan hemen sonra telefonda ki boş alan ile film boyutunu karşılaştıracak ve telefonunuzda yeterli depolama alanı olmadığına dair size aşağıdaki gibi bir uyarı verecek. İlk olarak Tamam seçeneğine tıklayın sonrasında ise tekrar filmi satın satın al veya kirala butonuna basın ve çıkan ekranda bu sefer Ayarlar‘a tıklayın.

Peki şimdi ne olmaya başladı? Apple şu şekilde düşünüyor bir müşterimden para kazanacağım ve onu kaçırmamalıyım. Bunun içinde telefonda sizin için hiçbir önemi olmayan bir sürü cache dosyası ve gereksiz yazılım kayıtlarını para kazanabilmek için siliyor. Peki bu sildiği dosyalar arasında benim herhangi bir dosyam var mı diye düşünüyorsanız eğer sizle alakalı hiçbir veriyi içerisinden silmiyor.

 

Şimdi telefon içerisinde neler oluyor bunlara bakalım

600MB boş alan olan telefonumuzda şuanda 1400MB’lık bir boş alan daha oluştu yani 1.4GB’lık bir alan açıldı ve artmaya halen devam ediyor.  Bakalım ne kadar daha artmaya devam edecek boş alan.

Son olarak telefonda toplamda 2,7GB’lık bir boş alan oluşmuş oluyor. Yani bu işlem sonrasında 600mb boş alan olan telefonumuzda 2.1GB’lık bir boş alan oluşturmuş olduk. Artık telefonunuzda kullanabileceğiniz bir alan oldu. Zamanla yine bu alanı sizin için hiçbir anlam ifade etmeyen Apple veriyle dolacak bu işlemi ara sıra tekrar ederek alan artırımı yapmaya devam edebilirsiniz.